Honlap testreszabása




készítette a honlap.hu

Hírek, események

2024-2025-ös nevelési évünk

Őszköszöntő a Csodavár óvodában - Óvodaátadó

Őszköszöntő családi délután és óvoda átadó ünnepség várta a mikepércsi családokat október első szombatján a Csodavár óvodában. Az esemény az új, modern óvodai épületszárny átadása mellett egy nagyszabású, gyermekközpontú rendezvénynek is otthont adott. 
Mikepércs Község Önkormányzata szoros partneri együttműködés keretein belül valósította meg az ünnepi kezdeményezést a Csodavár Óvodával. Közös célként fogalmaztuk meg, hogy a színes programok, az esztétikus dekoráció és a jó hangulat révén tudjuk még boldogabbá tenni a résztvevő családokat. Az élményszerzés egyik részét olyan játékok, programok biztosították, amelyek a hagyományápolást helyezik előtérbe. A népi játékok, a tűzzománc foglalkozás, a gyöngyfűzés, vagy akár a mézeskalács díszítése is olyan tevékenységek, melyek által közelebb kerül a gyermek a hagyományokhoz. Az óvó nénik a kézműveskedés asztalánál várták az ovisokat és a nagyobbakat, ahol kedves kis emlékek készítésére nyílt lehetőség. Örömmel vettük észre, hogy az iskolás gyerekek is szép számmal érdeklődtek. Pedagógusaink a beszélgetések alatt felidézték a múltbéli, közös pillanatokat velük. Ugyanakkor az iskolás gyermekek újra megélhették néhány perc erejéig, milyen volt ovisnak lenni és hogy milyen varázslatos hely az óvoda.

 vidám hangulat, a felszabadult játék cselekvésre, aktív részvételre ösztönözték a gyermekeket. Többek között játékra hívta őket az ugrálóvár, az óriáscsúszda, az elektromos kisautó, a különböző ügyességi játékok. Hatalmas érdeklődést váltott ki a lufibohóc, aki egyedi és kivételesen szép lufi-költeményekkel ajándékozta meg a gyermekeket. Tapasztalataink alapján a léggömb megunhatatlan és örök kedvence az apróságoknak. Ezt tartottuk szem előtt a rendezvény területének dekorálása közben, illetve akkor is, amikor azon gondolkodtunk, milyen ajándékkal lepjük meg az ide látogató kicsiket és nagyokat. Sajátos, az óvodánk logójával ellátott lufival térhetett haza minden gyermek tőlünk. Rendkívül nagy népszerűséggel bírt az arcfestés és a csillámtetoválás, a türelmes kis vendégek olykor a sor láncolatában időztek, hogy némi várakozás után magukra ölthessék a szebbnél-szebb, kreatív festéseket. Nap végére rengeteg kisgyermek viselt tetoválást és arcfestést.

Mérhetetlen büszkeséggel tölt el bennünket, hogy a Nyuszi csoportos gyermekeink műsort adhattak ezen a jeles eseményen. Zenés, táncos produkcióval készültek erre a napra, mely oly módon varázsolta ünnepivé a nap hangulatát, hogy annak értékközvetítő ereje megkérdőjelezhetetlen volt, hiszen előadásukkal méltó módon emelték az ünnep fényét. A kis Nyuszisok, illetve az őket nevelő óvodai dolgozók mindegyike csodaszép viseletben, (természetesen az időjárás kihívásának megfelelve), alkalomhoz illő megjelenésével és felkészültségével azon dolgozott, hogy a már hosszú ideje gyakorolt kis műsorukkal megörvendeztessék a nézőközönséget. Nagy segítséget jelent, hogy minden területen élvezhetjük a szülők támogatását, az ő segítségükkel, együttműködésükkel valósult meg ez az alkalom is. Számunkra mindig a gyermekek jelentik a legnagyobb értéket, így ezúttal is büszkék voltunk arra, hogy ők is képviselhették intézményünket. 

Színpadi műsorokkal vonzották továbbá a közönséget Bigyóka bohóc, a Disney show színészei, valamint a várva-várt, híres Tompeti és Barátai. Elképesztő vidám hangulatot teremtettek és szinte mindenkit dalra fakasztottak jól ismert énekeikkel, mosolyt csaltak a gyermekek arcára a kedves és igazán gyermekeknek szóló műsorukkal.

Az avatás ünnepi hangulatának közös megélése mind a gyermekekkel, mind az alkalmazotti közösség dolgozóival, továbbá a tágabb óvodai közösséggel, a község érintettjeinek, a családok körében hozzájárult ahhoz, hogy színvonalas módon, ünnepélyes keretek között történjen meg az óvoda új épületének felavatása. Tímár Zoltán Polgármester Úr, valamint Mikepércs Község Önkormányzata jóvoltából, mind az eredményes óvodabővítési projekt, mind az épületszárny ünnepélyes átadása azt garantálja, hogy a mikepércsi óvodás gyermekekről minden igényt kielégítő, korszerűen felszerelt, tágas óvodában, biztonságos környezetben gondoskodhassunk a jövőben is.

Az avatás ünnepi hangulatának közös megélése mind a gyermekekkel, mind az alkalmazotti közösség dolgozóival, továbbá a tágabb óvodai közösséggel, a község érintettjeinek, a családok körében hozzájárult ahhoz, hogy színvonalas módon, ünnepélyes keretek között történjen meg az óvoda új épületének felavatása. Tímár Zoltán Polgármester Úr, valamint Mikepércs Község Önkormányzata jóvoltából, mind az eredményes óvodabővítési projekt, mind az épületszárny ünnepélyes átadása azt garantálja, hogy a mikepércsi óvodás gyermekekről minden igényt kielégítő, korszerűen felszerelt, tágas óvodában, biztonságos környezetben gondoskodhassunk a jövőben is.

Tapoti Edit
igazgató-helyettes

Mobilitási hét a Csodavár Óvodában

Az európai mobilitási hét során fontosnak tartottuk felhívni a figyelmet az óvoda- és közvetlen környezetében megvalósítható környezetkímélő közlekedési alternatívák igénybevételére.
Az autómentes nap nagyszerű lehetőséget adott arra, hogy a gyerekek járművekkel kapcsolatos ismereteit felelevenítsük, rendszerezzük. Több gyerek büszkén mesélte, hogy ő bizony aznap kerékpárral vagy gyalog érkezett az óvodába.
Az óvodai élet során meghatározó szerepet tölt be a tevékenységben megvalósuló tanulás, ennek okán óvodapedagógusaink a közlekedés szabályait mélyítették, tudatosították a gyermekekben.
A mobilitás környezetbarát szemléletét alkalmazva óvodánk „Zöldítő programba” kezdett. A szülők támogatását kérve fűmagot gyűjtöttünk, melyet a gyermekek apró kezecskéinek segítségével szórtunk szét az óvodák udvarán. A gyerekek kemény munkája meghozta gyümölcsét: a jól megérdemelt „Zöld-party”-n kedvükre táncolhattak, mulathattak. A móka után kedvükre való finomságokkal ajándékoztuk meg őket.

Már több éve büszkén viseljük az Örökös Zöld Óvoda címet. Ez a kitüntetés is bizonyítja, mennyire fontos számunkra a gyerekek környezettudatos nevelése, melyben a közösségért, a környezetünkért végzett felelősségteljes munka óriási értéket képvisel!
A kezdeményezés során megtapasztalhatták a gyerekek, milyen érzés együtt, közösen tenni kedves óvodájukért, megfigyelhették, hogyan változik át egy kis varázsütésre minden zölddé!
Ezúton is szeretnénk megköszönni a szülők és gyerekek lelkes közreműködését!

Elkezdődött az új nevelési év

2024. szeptember 2-án TÍZ csoporttal indult a 2024/2025-ös nevelési év a Csodavár Óvodában. Három csoport számára nyitotta meg kapuit óvodánk Petőfi utcai intézménye. A Napocska csoportba 3-4 éves, a Margaréta csoportba 4-5 éves és a Méhecske csoportba 5-6 éves gyerekek járnak. Ebben az óvodarészben tevékenykedik Popelmajer Szandra új kolléganőnk.
A Tisza István utcai óvodánk régi csoportjaiban is történt személyi átalakulás. A Nyuszi csoportban Balázsné Gáll Krisztina pedagógiai asszisztens és Erdős Bianka dajka segíti az óvodapedagógus munkáját. Ebben az épületben a Pillangó csoport 3-4 évesek számára nyújt második otthont, a Szívecske és Süni csoportok 4-5 éves gyerekek hangjától hangos, míg a Nyuszi csoport 5-6 éves gyerekekkel készül az iskolára.
Befejeződött a Tisza István utca óvodarész bővítése, mely során egy új, modern, minden igényt kielégítő, magas minőségű épület került kivitelezésre. Az úgynevezett „B” épületben három csoportszoba, hozzá tartozó mosdókkal, fejlesztőszobával került kialakításra. A Maci és a Katica csoportok fogadják a legkisebbeket, a Csibe csoport pedig a legnagyobbakat. A Maci csoportban a mindenki által angolos Andi néniként ismert Kelemen Ervinné kezdte meg a nevelési munkát társával Csépke Petra pedagógiai asszisztenssel és Zsákainé Dobó Judit dajka nénivel. A Katica csoportba járó gyerekeket régi kollégánk, Dobó Attiláné Erika néni mesterpedagógus várja, Újhelyi Edit pedagógiai asszisztenssel és a Nyuszi csoportból már ismert Kovácsné Horváth Mónika dajka nénivel. A Csibe csoport megszokott óvodapedagógusa Kissné Gellért Judit, új kolléganője Végső Nikolett pedagógiai asszisztens. Az ő munkájukat segíti Iklódi Katalin dajka.
Immáron a Mikepércs önkormányzata által működtetett óvodánk 235 gyerek nevelését és ellátását látja el 35 dolgozója segítségével. Óvodánk tehetséggondozás terén is fordulatot vesz: a délelőtt folyamán a nagycsoportos gyerekeknek lehetőség nyílik néptánc és zeneovi foglalkozáson részt venni.
A néptánc oktatást Sitku Regina pedagógiai asszisztens tartja, akinek életét gyermekkorától a mai napig a néptánc, a népzene világa szövi át. A zeneovi alkalmakat Újhelyi Edit biztosítja, mely alkalmak nagyszerű lehetőséget biztosítanak a gyerekeknek az énekkel, zenével való bővebb ismerkedésre.
Ebben a nevelési évben továbbra is biztosítjuk a nagycsoportos gyerekek számára a vízzel való ismerkedést, az úszás elsajátításának lehetőségét az Úszó Nemzet Program keretein belül. A gyerekek ezáltal heti egy alkalommal pedagógusaik kíséretével, autóbusszal érkeznek a derecskei uszodába.
Az egészséges életmód megalapozását szolgálja a folytatólagosan működő Ovi-foci és a Bozsik foci is Gombos Imre vezetésével.
Továbbra is elérhető óvodánkban a hitoktatás, református és katolikus hittanra is járhatnak a gyerekek. 
A nagycsoportos gyerekek részére sakk szakkört biztosítunk.

2023-2024-es nevelési évünk

„Bál, bál, maszkabál…”

A farsangi hét napjai sok vidámsággal, bolondozással, rengeteg tevékenységgel teltek, de a legfontosabb értéke ezeknek a napoknak, hogy a gyerekek temérdek élménnyel gazdagodtak és jól érezték magukat.

130 éves az óvodai nevelés településünkön!

Példaértékű összefogásról tett tanúbizonyságot, ahogyan a mikepércsi Csodavár Óvoda jelenlegi és nyugalmazott dolgozói, valamint az Önkormányzat és annak intézményei egy szívvel-lélekkel szorgoskodtak azon, hogy az óvodai nevelés 130 éves évfordulójának méltó, színvonalas megünneplése megvalósuljon.

A jubileumi megnyitó és óvodatörténeti kiállítás elsődleges céljai között szerepeltek az élményszerzés, a hagyományápolás, az értékközvetítés, illetve ismeretnyújtás óvodánk múltjáról és az óvodai nevelés évtizedeken belüli változásairól. A megnyitón résztvevő érdeklődők számára népdal énekes, székely mesemondó és óvodánk Napocska csoportosai gyarapították az élményeket műsoraikkal. Az alkalomhoz kapcsolódóan létrejött a kiadványunk; továbbá napvilágot látott egy múltidéző, összefoglaló film is, mely még meghittebbé tette az ünnepi hangulat megélését. Eseményünk fényét roll-up-ok is emelték, melyeken az óvodások tablóképe köszön vissza. Ezen PR eszközök beszerzésére Polgármester Úr és az Önkormányzat jelentős támogatásával nyílt lehetőségünk.

Okosodó nap elnevezésű napunkon óvodánk olyan szakmai előadásoknak adott otthont, melyen óvodánk dolgozói, a helyi intézmények képviselői, valamint a környező települések óvodáinak pedagógusai és a szülők vettek részt. Az előadások alkalmával a gyermeknevelés aktuális témái, problémái kerültek feldolgozásra. Értékes tudásra tehettünk szert a tapasztalt szakemberek jóvoltából, mely hozzájárul a folyamatos fejlődésünkhöz.

Csoda vár az óvodánkban című napunkon a fókuszban kizárólag a gyermekek álltak. A derűs hangulatról a Szeredás Együttes gondoskodott. A csoportok közösen ünnepelték meg az „ovi” 130. születésnapját, majd ezt követően minden csoportunk külön-külön tortát kapott ajándékba. Óriási örömet jelentett számunkra a gyermekeinket boldognak látni!

A hét esemény-sorozatának zárása gyanánt „Legyél ma te is óvodás!” napot szerveztünk a gyermekek és felnőttek legnagyobb örömére. Kinyíltak az óvoda kapui a szülők előtt és közös játszónapra invitáltuk őket. Gyermekeink csillogó szemekkel vezették anyukájukat, apukájukat a csoportszobán belül és mutatták meg kedvenc játékaikat, melyeket együtt is kipróbáltak. A nyugodt légkör biztonságot nyújtó melege örömet és elégedettséget jelentett mind a gyermekek, mind a szülők, mind az óvodapedagógusok, pedagógiai asszisztensek, dajka nénik számára. Ily módon koronáztuk meg a jubileumi ünnepi hetünket.

Büszkeséggel tölt el mindnyájunkat, hogy ezt a fontos ünnepet ilyen magas, igényes színvonalon tudtuk megünnepelni és hozzájárulhattunk egy közös érték megbecsüléséhez! Nekünk! Értünk! Együtt!

Tapoti Edit

igazgatóhelyettes

Jótékonysági Bál a Csodavár Óvoda gyermekei számára

A mikepércsi óvodai nevelés 130 éves évfordulójának megünneplésére magas színvonalú programsorozattal készült a Csodavár Óvoda valamennyi dolgozója, melyet sok előkészület, szervezés és munka előzött meg. A programsorozat zárásaként Jótékonysági bál került megrendezésre.

Köszönetünket és hálánkat fejezzük ki Dr. Vitányi István Országgyűlési Képviselő úrnak, bálunk fővédnökének, Timár Zoltán Polgármester úrnak, Mikepércs Község Önkormányzatának, és a Képviselő Testület tagjainak, a Bárányfelhő Egyesület nevében Kovács Andreának, a Pillangó csoportos gyermekeinknek és családjainak, Csernik Szende székely mesemondónak, a Medgyessy Ferenc Gimnázium Táncművészeti osztályának, valamint mindazoknak a Szülőknek és Családoknak, akik segítették, támogatták óvodánk jubileumi jótékonysági bálját! 


Ezúton kívánunk köszönetet mondani mindazoknak a vendégeknek, akik jelenlétükkel megtisztelték a bált, de azoknak is, akik támogatójegyek vásárlásával, egyéni felajánlásokkal, süteményekkel, tombola-adományokkal, önkéntes munkájukkal támogatták a rendezvényt. Jótékonysági bálunk teljes bevételét gyermekeink sokoldalú fejlesztésére szolgáló eszközök vásárlására, illetve egy gyermeknapi kirándulás megszervezésére fordítjuk! Hatalmas köszönet illeti a Csodavár Óvoda minden munkatársát, akik fáradhatatlan munkájukkal, a vendégeink iránti kedvességükkel tették feledhetetlenné mindenki számára az estét! Külön köszönet illeti Sipos János Választmányi Elnökünket, aki mind a szervezésben, mind a zenei szolgáltatásban segítette óvodánk báli rendezvényét.

Soóky-Szili Krisztina
igazgató

Szívós István Dánielné
óvodapedagógus

 

„HOL VOLT, HOL NEM VOLT…” –
 A CSODAVÁR ÓVODA A VOJTINA BÁBSZÍNHÁZBAN

November hónapban óvodánkból a Nyuszi, Pillangó és Margaréta csoport a debreceni Vojtina Bábszínházba látogatott, ahol a bérletes előadások első darabját, a Vas Laci című bábjátékot nézhették meg a gyerekek. A magyar mese- és mondavilág egyik legizgalmasabb klasszikusát, Benedek Elek népmeséje nyomán új történetbe, - élőzenével fűszerezve - bábozták el a szereplők.
 
A gyermekek már a színházterembe lépve rácsodálkoztak a terem nagyságára és a hatalmas, mesés díszletére, majd kíváncsian figyelték a szereplők által életre keltett gyönyörű bábokat. Az állandóan mozgó színpad is különleges volt a kis nézők számára. A bábjáték közben Vas Laci útját kísérhették végig, tele kalandokkal, izgalmakkal és humorral. Találkoztak sárkányokkal, boszorkánnyal, míg a végére főhősünk elnyerte méltó jutalmát, a gonoszok pedig büntetésüket. A gyerekek a mese végén vastapssal köszönték meg a színvonalas előadást.
A meglepetések a mese befejezését követően sem értek véget, mivel az aulában finom uborkás zsíroskenyér várta a gyerekeket, ezzel köszönték meg a gyermekek részvételét. Az igazán látványos és színvonalas bábjáték rengeteg élményt adott a gyerekeknek. Kíváncsian várják a következő mesét, amit megnézhetnek a bábszínházban.
Kisné Kathó Ildikó
óvodapedagógus
Bárányfelhő Egyesület

DigiMini1 kutatás – Óvoda és digitalizáció

A médiakörnyezet fejlődését folyamatosan végig kísérte a gyermekek és fiatalok egészséges fejlődéséért való aggodalom. A XIX. század végén az újságok és a távíró, a múlt század harmincas éveiben a film, majd a hatvanas években a televízió káros hatásától féltették a felnövekvő generáció egészséges szellemi és erkölcsi fejlődését.

Az új médiakörnyezettel, a digitalizációval együtt járó kockázatok és lehetőségek felismerése napjainkban különösen fontos. A médiahasználathoz kapcsolódó gyermekvédelem kiindulópontja felmérni a való kockázatokat és meglátni a médiakörnyezet fejlődésében rejlő lehetőségeket. Az elmúlt időszakra jellemző, hogy már nem csak az iskolás korosztály érintett, hanem a kisebbek is, hiszen a gyermekeket születésüktől kezdve körbeveszi az online környezet, fogyasztanak médiatartalmakat, sőt, egyre több óvodásnak van már akár saját laptopja, mobiltelefonja. Igaz, hogy a gyermekek többségére ezek még nem jelentenek közvetlen kockázatot, de az óvodások számára a családon belüli, az óvodai, játszótéri és más élethelyzetekben látott okoseszköz és internethasználati minták alapozzák meg azokat az igényeket, elvárásokat és attitűdöket, amelyek meghatározzák a gyermekek későbbi digitális jövőjét.

A Digitális Gyermekvédelmi Stratégia keretében végzett felmérés célja az volt, hogy megvizsgálja, mi jellemző ezen a téren az óvodás korosztályra. Az OkosÓvoda programba bekapcsolódó intézmények óvodapedagógusai által vezetett és beküldött megfigyelési naplók feldolgozására, az abban rögzített helyzetek, tapasztalatok, észrevételek elemzésére került sor 2020-ban. Ennek alapján megállapítható, hogy az óvodások gyakran utánozzák a mobilhasználatot, és minden arra alkalmas formájú tárgyat okostelefonként használnak: „telefonálnak”, fényképeket és szelfiket „készítenek”, koppintanak, elhúzzák az ujjukat például a fakockán – pontosan lemásolva az igazi használatot. Játékuk során megfigyelhető a könyvekből és Lego-elemekből készített tablet, amin „dolgoznak” – utánozva a felnőttek tevékenységét. A megfigyelések alapján úgy tűnik, hogy szinte mindegyik gyermek naponta használja az okoseszközöket (telefon, tablet) mesenézésre vagy játékra és előfordul az is, hogy a közösségi oldalakat is látogatják.

A gyermekek eszközhasználata megjelenik a játéktevékenységükben, főleg játékidőben (pl.: legóból okostelefont alkotnak és „játszásiból” azon telefonálgatnak, illetve a csoportszobákban fellelhető számítógép nélküli billentyűzettel is előszeretettel játszanak. Nagyon ötletes és találékony megoldásaik vannak arra vonatkozóan, miket lehetne helyettesítő eszközként használni: pl: LEGO, játék laptop, kocka, laptop papírból, játéktelefon, laptop társasjáték táblájából.

A kutatás összefoglalója itt elérhető: https://digitalisgyermekvedelem.hu/digimini1/

Vissza